Jakie podatki płacą firmy w Polsce i jak wypadamy na tle sąsiadów?

Jakie podatki płacą firmy w Polsce i jak wypadamy na tle sąsiadów?

Jak przedstawia się ranking najbogatszych firm w Polsce? Czy duże firmy w Polsce płacą odpowiednio wysokie podatki? Jak wygląda realna wysokość danin w naszym kraju?

Ile jest firm w Polsce?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce działało prawie 26 375 firm z sektora produkcyjnego, z czego tylko około 10% zatrudniało więcej niż pięciu pracowników. Dane z tego samego roku pokazują, że tylko około 3% firm zatrudnia ponad 100 pracowników.

Przyjrzyjmy się 10 najlepszym firmom produkcyjnym w Polsce, rankingowi najbogatszych firm w Polsce, liście firm w Polsce, dużym firmom w Polsce oraz liście najbogatszych firm w Polsce.

10 najbogatszych firm w Polsce

Aby znaleźć się na szczycie listy, firma musi mieć obroty w wysokości co najmniej 100 mln zł. Dziesięć najbogatszych firm w Polsce to:

 1. Coca-Cola (Szwajcaria) – obroty – 24,3 mld zł.
  Firma jest największym producentem, sprzedawcą i dystrybutorem koncentratów i syropów do napojów bezalkoholowych.
 2. Danone (Francja) – obroty – 8,18 mld zł
  Danone jest producentem wyrobów mleczarskich. Firma należy do największych na świecie dostawców odżywek dla niemowląt, jest największym na świecie dostawcą produktów mlecznych oraz trzecim co do wielkości globalnym dostawcą płynnego mleka do butelkowania.
 3. Nestle (Szwajcaria) – obroty – 6,69 mld zł
  Nestle jest producentem żywności i napojów, w tym wody butelkowanej, czekolady, kawy, odżywek dla dzieci, słodyczy i lodów. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach.
 4. PEO (Szwajcaria) – obroty – 4,59 mld zł
  Spółka jest jedną z największych firm w polskiej branży budowlanej. Zajmuje się produkcją cementu, kruszyw i betonu towarowego oraz świadczy usługi dla firm z branży budowlanej.
 5. Sanofi (Francja) – obroty – 3,89 mld PLN
  Sanofi jest międzynarodową firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami i rozwojem produktów farmaceutycznych. Portfolio firmy obejmuje kilka ważnych kategorii produktów terapeutycznych, w tym farmaceutyki do stosowania u ludzi i w weterynarii, szczepionki i leki biologiczne.
 6. Tele2 (Szwajcaria) – obroty – 3 mld PLN
  Tele2 jest największym operatorem telefonii stacjonarnej w Polsce.
 7. PKN Orlen (Polska) – obrót – 2,67 mld PLN
  Firma jest największym przedsiębiorstwem rafineryjnym w Polsce.
 8. Unilever (Holandia) – obroty – 2,66 mld PLN
  Unilever jest brytyjską międzynarodową firmą zajmującą się produktami konsumpcyjnymi.
 9. L’Oreal (Francja) – obroty – 2,59 mld PLN
  Firma jest międzynarodowym producentem kosmetyków, artykułów gospodarstwa domowego i higieny osobistej.
 10. Lottoland (Szwajcaria) – obroty – 2 mld zł
  Firma jest pierwszą platformą gier online w Polsce.

10 największych firm produkcyjnych

Przyjrzyjmy się 10 najlepszym firmom produkcyjnym:

 1. PKN Orlen
 2. Danone
 3. Nestle
 4. L’Oreal
 5. Tele2
 6. Sanofi
 7. Unilever
 8. Lottoland
 9. Coca-Cola
 10. PEO

Podatki od osób prawnych w Polsce – podsumowanie

Podatki od osób prawnych są nakładane na zyski i są obliczane metodą dochodową (stawka podatku dochodowego od osób prawnych może obecnie wynosić do 27%).

Podatek od osób prawnych jest nakładany na zyski (tj. dochód netto z działalności gospodarczej po odliczeniu kosztów). Podatek jest obliczany jako procent od dochodu brutto.

Stawki podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce są ustalane przez rząd i nie mogą być zmieniane przez firmy. Dochody z podatku dochodowego od osób prawnych pobrane jako procent dochodów brutto wyniosły 30,3%.

Wnioski

Nasze stawki podatku dochodowego od osób prawnych są najwyższe wśród krajów UE o porównywalnym poziomie dochodów. Stawki podatku od osób prawnych są ustalane przez rząd i nie mogą być zmieniane przez przedsiębiorstwa.

Ponadto nasz system podatku dochodowego od osób prawnych jest niekonkurencyjny w stosunku do innych krajów ze względu na wysokie stawki podatku dochodowego od osób prawnych oraz inne podatki mające wpływ na działalność gospodarczą.

Rząd polski powinien obniżyć te podatki, aby poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju i uczynić go bardziej atrakcyjnym dla dużych firm do zakładania nowych oddziałów w Polsce.

administrator

Related Articles